Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: 2021.10.17. 03:09

Hozzászólás a témához  [ 15 hozzászólás ] 
 Félnek, és nem esznek rendesen a halak. 
Szerző Üzenet
Ikra

Sziasztok!
Elkellene egy kis kis segítség mert tanácstalan vagyok. Ha otthon vagyok, szinte elő sem bújnak a halak, és nem nagyon akarnak enni. Elkezdem az elejétől, mert azért csináltam egy két hibát. Régebben tartottam már diszkoszokat, de miután egyik nyaralásom alatt túletették a halakat és elpusztultak egy ideig vitorlásokat tartottam. Egy éve elhatároztam, hogy elkezdek megint Diszkoszozni, és új akváriumot is csináltattam, új állvány, minden ami kell. Az akváriumon kívül mindent magam csináltam. A hátteret is sajnos és ebből bajom is lett később, mert miután lejött róla a fedőréteg, jó elkezdte felkeményíteni a vizet. Szóval kész lettem az akváriummal, és lecseréltem a régit, az ment az irodámba, de még fel kellett újítani, így a vitorlások az új akváriumba kerültek. Ekkor láttam meg, hogy a fórumon valaki gyönyörű növendékeket árul, és vettem is belőlük 7db-ot. Persze mivel a régi akvárium még nem volt kész, beraktam őket a vitorlások mellé. Így együtt voltak kb egy hónapot. Miután egyedül maradtak, szépen elkezdtek enni, de egy idő után elkezdtek besötétedni, akkor vettem észre, hogy a lehámlott hátterem baromira felnyomja a víz keménységét. Karácsonykor három nap alatt kiürítettem lebontottam a hátteret, és visszaraktam a halakat. Minden rendbe volt ezután, a vízparaméterek, rendben, de a halak nem igazán ettek. Aztán elkezdtem őket kagylóval is etetni, és elkezdtek zabálni. Napi 4-szer kaptak kaját. Reggel artémiát, délbe szárazat két fajtából, délután marhaszíves mixet, és este adtam a kagylót. Eddigre 6 halam maradt, mivel az egyik kiugrott egyik éjszaka. Kettő szépen megnőtt 12-és 10 cm körülire, a többi négy viszont lemaradt, és a legnagyobb elkezdte terrorizálni a bandát. Két hónap után mindegyik befordult és egyik sem eszik rendesen. A 6db-ból háromnál van fehér kaki. Csináltam egy hetes klion kúrát, 34 fokos víz mellett, minden nap vízcserével. Picit javult a helyzet, de nem sokat. A nagy eszik rendesen, a kicsik elő sem jönnek, illetve ha mégis a nagy elveri őket. Innen nem tudom merre menjek tovább. Az akvárium 400 liter, 2db 2000l/h szűrő szűri, led világítás. Az elején csak tiszta RO vizet adtam nekik, most már 10% csapvízzel keverem, és lesavazom 6PH-ra foszforral ( akitől hoztam a kicsiket 5 körül volt a PH). Vízhőfok 30C°, TDS 90 ppm. Vízcsere heti 60%.

2020.05.11. 22:05
Gyakorlott nevelő

Hát van mit rendbe rakni, főleg a fejben. Mindent elkövetsz, hogy baj legyen. Összerakod őket vitorlásokkal, háttér probléma, diagnosztizálás nélküli gyógykezelés, savazás. Nyugodj le, lassíts egy kicsit. Diszkoszt tartani nem lehet verseny tempóba. A PH-t nem kell piszkálni. Jó az, úgy ahogy van. Majd szaporításkor kell odafigyelni. Klionos kezelés helyett, egy sókúra is elég lett volna. Nem volt karantén, nem rakjuk össze őket, idegen halakkal. Az elpusztult egyedből jó lett volna féregvizsgálatot végezni. Az alacsony ppm miatt könnyen instabil lesz a víz, könnyen ugrál a PH. 200 ppm bőven elég. A hőfokot is csökkenteném 28-ra. A tünetek főleg stressz problémákra utal. Környezeti behatások, vízminőség. A kaja szerintem ok. Szűrő takarítás?

2020.05.12. 13:13
Ikra

Igen. Tisztában vagyok a hibákkal amit elkövettem. Azért is írtam le, hogy tiszta képet kapjatok. A kliont és a savazást egy tapasztalt diszkoszos tanácsára tettem. Azóta azért jobban vannak a halak. A csapvizem olyan kemény, hogy rá tudsz állni, és teli van vassal, szóval ozmózni kell minden képpen. A PH-t folyamatosan figyelem, mint a TDS-t is. Ezen a 100ppm-en azért már elég stabil a víz, nem sebtiben álltam neki lesavazni, előtte azért tesztelgettem egy ideig. A vizet általában egy két héttel korábban leszűrőm és beállítom, van mindig kb 340 Liter vizem előkészítve. Szűrőt nem szoktam sűrűn takarítani, mert van egy szivacs előtét, amit havonta takarítok. Az akvárium eléggé az ablak előtt van, nem tudom, hogy ez mennyire lehet-e gond. Aljzat csak mutatóba van benne, kisavazott fehér homok. heti egyszer leszívom a mulmot. Két levegőztető is működik az akváriumban. Már azzal is próbálkoztam, hogy két hétig letakartam az akváriumot, de nem sokat segített.

2020.05.12. 14:50
Ikra

Úgy tűnik, javuló félben van a csapat, de még mindig nagyon félősek.
Amin változtattam: víz hőmérsékletet visszavettem, most 28 fok, savazást abbahagytam, kaptak egy időkapcsolót, hogy rendszeres legyen a világítás le és felkapcsolása. A vízelőkészítésen változtattam, savazás nincs, azt abbahagytam, viszont tőzeget áztatok a vízben (az akváriumban nincsen). 10% csapvíz (ezt is szűröm már, eddig simán csapból ment a hordóba) a többi kb 200L ozmó. A kaján annyi változott, hogy 3-szor kapnak kaját. Reggel száraz tápot, 3 körül fagyasztott artemia, este gilisztát adok nekik, saját tenyészetből. Most a víz 90-100ppm, és 7,2 Ph.

2020.06.07. 17:49
Gyakorlott nevelő

Ha jó a szűrésed, és nem piszkálod, be kell állnia a PH-nak is . Gyanús az a 7.2. Nem rohad valahol valami? Ha beáll a szűrés, akkor a lassan savanyodó szűrő leviszi a PH-t. Dekor mögött, talajban, mit tudom én?

2020.06.08. 15:26
Ikra

Talaj kvázi nincs, kilátszik az üveg, dekor sincs azt is lebontottam, egy nagyobb darab vasfa van az akváriumban, ágak, meg két cserép benne növénnyel. Két darab Atman 3338-S szűrővel szűrök, mindkettőben siporax van. Heti szinten leszívom a mulmot, a szűrőket nem sűrűn takarítom mert az egyik beszívója magasan van, a másikon meg szivacs előtét van, amit havonta mosok. Heti egy 60% vízcsere, beállított felfűtött vízzel.

2020.06.08. 17:47
Ikra

Rakok fel pár képet, hátha az többet mond.

Csatolmányok:
103849959_186639022705883_5960105941771042881_n.jpg
103849959_186639022705883_5960105941771042881_n.jpg [ 63.18 KiB | Megtekintve 889 alkalommal. ]
2020.06.08. 19:45
Ikra

A másik

Csatolmányok:
103509730_275910837106797_1411872115780064448_n.jpg
103509730_275910837106797_1411872115780064448_n.jpg [ 76.26 KiB | Megtekintve 889 alkalommal. ]
2020.06.08. 19:45
Gyakorlott nevelő

Ha jól értem, a szűrőkben csak siporax van? Az bizony semmi! Nem ismerem ezeket a szűrőket, de egy jól elkészített szűrő térfogata az akvárium térfogatának az 5-10%-a. Ebbe lehet rakni rasel zsákot, de főleg szivacsot, és némi siporaxot. Egy kicsit. A siporaxnak akkor van jelentősége, ha nincs rendszeres, megfelelő mennyiségű vízcsere, és a felhalmozódott nitrátot el kell tüntetni. Tehát elősször is térfogat számítás, és szivacs beszerzése.

2020.06.09. 11:56
Ikra

Hasznos szűrőtérfogat 15L. Szerettem volna egy alsópolcos szűrést de utólag nem tudom megfúrni az akváriumot, és túlfolyónak nagyon nincs helyem.
Azt mondod, hogy a siporaxot cseréljem le szivacsra? A siporaxnak nagyobb a szűrőfelülete mint a szivacsnak, és azért csak több nitrátot köt meg a vízből.
Most valahogy elbizonytalanodtam, hogy akkor ha nem a nitrát lebontására van a szűrő, akkor minek?

2020.06.09. 12:21
Adminisztrátor

Sziasztok!
Elolvastam mindent, és mivel most kicsit ráérek, hát hozzászólok én is ehhez-ahhoz.
Először is nem tudom, hogy a halak honnan vannak, bár a vitorláshalas kitérő után az már majdnem mindegy is. Onnan beszerezhettek mindenféle nyavalyát, amit be lehetett szerezni, úgyhogy itt már csak a kármentés marad. Az a baj, hogy nem lehet tudni, hogy pl. a hexamitának mennyire ellenálló törzsét sikerült beszerezni. Ha nincs szerencséd, akkor az előírás szerinti klion dózis háromszorosa sem fog bennük kárt tenni, tehát gyógyszerrel kb. nem mész semmire. Aminek viszont lenne értelme, az egy kopoltyúféregtelenítés, mert ha kop.féreg nincs, akkor az immunrendszer "ráér" mással is foglalkozni.
A következő dolog, hogy ha gond van a fehér kakival (de ha nincs akkor is) akkor az első dolog a marhaszíves kaja elhagyása. Mondhat bárki bármit a marhaszívvel való etetés védelmében, de hosszú praxisom alatt még nem találkoztam olyannal, hogy előbb-utóbb a marhaszív szó után ne került volna elő a metronidazol is. Szívvel etessen az, aki ezrével nevel halat, aki pumpálni akarja őket és az, akinek nem számít más, mint hogy minél hamarabb és a lehető legolcsóbban elérje a hal a 6cm-es méretet. Minden egyébre ott van minden egyéb kaja. A kukac pedig baromi jó. A kagyló is, bár azt nem etetném túl.

A vizről: a pH nem azért 7.2, mert valami nem jó a szűrésben, hanem azért, mert az akvárium térfogatához képest relatív sok a vízcsere, amivel pedig mindig jut be elég karbonátion a rendszerbe ahhoz, hogy a szűrő (tökmindegy, hogy mivel töltve) ne tudja lenyomni 7 alá. Ne cserélj vizet két hétig, majd akkor lemegy. De minek menjen le? Jó helyen van az ott, ahol van. Ha stabil, a víz meg tiszta, akkor jó az úgy, ahogy van. Nem ikrát akarsz keltetni bármi áron, kár azt a pH-kérdést erőltetni.

A szűrésről annyit, hogy sem a szivacs, sem a siporax, se semmi nem fogja a vízből a nitrátot eltüntetni a szat gyantán és a vízcserén kívül. Szűrőbaktérium annyi lesz, amennyi hasznos felület, kaja és oxigén áll a rendelkezésükre ahhoz, hogy a nitritből nitrátot csináljanak. Ha a szűrőben siporaxon kívül nincs más, akkor az a siporax az első adag kajamaradék, kaki, akármilyen szilárd üledék szűrőbe kerülése után annyit fog érni, mint egy vödör közönséges sóder. Ha van egy 15L térfogatú szűrőd, akkor abba két réteg perlonvatta közé pakolj be egy csomó szivacsot, akár kockázva, akár egészben, a siporaxból meg hagyj annyit, amennyit a vallásos meggyőződésed megkíván. :mrgreen:

Üdv,
StoneAge

2020.06.09. 14:52
Profil Honlap
Ikra

Köszönöm a hozzászólást StoneAge!

A halak elvileg Kovács István halainak a leszármazottai ha jól tudom.

A kopoltyú féregtelenítést mivel és hogyan végezzem? Elolvastam az ezzel foglalkozó topicot, de nem szívesen venném ki őket a jelenlegi akváriumból, örülök, hogy már előbújnak. Van esetleg olyan szer amivel a társas akváriumban lehet őket kezelni?

Üdv
Zoli

2020.06.09. 17:03
Adminisztrátor

Kreitnerz írta:
Van esetleg olyan szer amivel a társas akváriumban lehet őket kezelni?

Olyan szer van, amivel ideig-óráig tartó féregnyomás-enyhítést lehet elérni. Olyan szer, ami férgek petéit is elpusztítja, olyan nincs.
Azt nem mondom, hogy értelmetlen egy-két féregtelenítő kúra, de hosszú távú eredményt elérni csak viszonylag munkaigényes eljárással lehet.
Ha nem akarod és úgy látod, hogy per pill nincs rá szükség, akkor nem kell erőltetni.

Kovács István halainak a leszármazottai? Tudsz erről valami bővebbet? Mifélék-kifélék?

Üdv,
StoneAge

2020.06.09. 22:45
Profil Honlap
Kishal

Semmi esetre sem szeretnék ellentmondani a nagy tapasztalatú kollégákkal... de a Siporax teljesen rendben van. Egy nagyon fontos dolog van, amit Nándi is írt, ha belemegy a trutyi a szűrőbe akkor gyakorlatilag nem ér semmit.

Az én elméletem az, hogy meg kell oldani, hogy a jó minőségű szűrőanyaggal töltött szűrő csak biológiai szűrést végezzen. Az én rendszerem 1 éve megy, és azóta nem nyitottam ki a vödröt. Most jött el a pillanat, ha a rendszer bevált, és a várakozásaimnak megfelelően tiszta lesz a szűrőm, megosztom a megvalósítását :)

2020.06.10. 00:30
Ikra

Lehet nem ártana egy komolyabb féregtelenítés, mert a nagyfiún kívül a többiek eléggé elmaradottak. Amúgy is ki kéne pakolnom a medencét, mert amikor elbontottam a hátteret nem bírtam leszedni a felragasztott üvegcsíkokat, azokat le kéne szednem mert baromira zavarnak.

Az apa egy German Türquoise, az anyuka egy Indian Summer. Az apuka Kovács István-tól van, az anyukában nem vagyok biztos, de szerintem az is.

2020.06.10. 09:06
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 15 hozzászólás ]