Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: 2019.11.18. 19:37

Hozzászólás a témához  [ 28 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
 Eltévedt vad halas téma 

Miért nem tartok vad diszkoszokat?
Túl drágák a halak 40%  40%  [ 4 ]
Sokba kerül a tartásuk 40%  40%  [ 4 ]
Nehéz őket szaporítani 0%  0%  [ 0 ]
Nem tetszenek 20%  20%  [ 2 ]
Szavazatok száma : 10

Eltévedt vad halas téma 
Szerző Üzenet
Növendék

Zigurtól elnézést a téma szétoffolásáért! Luki! Nem, sajnos nincs információm arról mennyi vadonfogott hal érkezik a dél-amerikai területekről (bár érdekelne!), viszont arról sincs, hogy a hozzánk érkezők közül, százalékosan mennyi az ami túlél legalább egy évet, esetleg szaporodik is. A megnyílvánulásaidból arra tudok következtetni, hogy te a halazást kereskedelmi céllal űzöd( nyugodtan cáfolj ha nem igy van!), ami nem baj mert erre is szükségünk van. Előre leszögezem nem vagyok ,zöld, aktivista, de felelősen gondolkodó állattartónak hiszem magam(az átlagnál talán több háttérinformációval). Nem tudom hányan hallottatok már az állatjóléti intézkedésekről, amit a gazdasági állatainknál már néhány éve alkalmaznak, úgy gondolom ezt a kedvtelésből tartott állatoknál fokozottan szem elött kellene tartani! Luki bocs az ellenlobbiért, de a negativ reklám is reklám! Üdv Szuszu

2010.06.24. 16:41
Növendék

Szia Szuszu!

Sajnos az állatvédelmi intézkedésekről latin amerikai barátainknál már csak akkor hajlandóak tudomást venni egy-egy (hal)faj vagy színváltozat esetében ha már kihalt vagy majdnem teljesen eltűnőben van a túlhalászás vagy a véget nem érő környezetrombolás miatt.
Odaát az ember és annak igényei mindenek felett állnak, több szempontból is. A politika ott is ugyan olyan korrupt mint itt, és talpnyaló kutyákként a végletekig kiszolgálják a tőkések és elképzelhetetlen hatalommal és vagyonnal bíró multik minden kénye kedvét.
A neten rengeteg írás és tanulmány foglalkozik ezzel a témával csak a fülek vannak csukva, amelyeknek meg kellene hallaniuk a jobb sorsra érdemes fajok véget nem érő vészkiáltását!
Én sokat foglalkoztam ezzel a témával más okokból, és minél jobban beleástam magam, annál világosabbá vált, hogy a helyzet csak rosszabb lesz.

üdv

Aquanauta

2010.06.24. 21:34
Növendék

Sajnos igazad van. Tudom jól ez szélmalomharc... Fogyasztói társadalomban élünk, ha van kereslet lesz kínálat... S közben azzal nyugtatjuk a lelkiismeretünket hogy ha nem veszünk tőlük halat akkor az őserdőt fogják eladni. ( Van is benne igazság!) Vagy még avval is hogy túl kicsik vagyunk a piacon...

2010.06.24. 22:43
Adminisztrátor

Angolul tudóknak egy kis érdekes olvasnivaló:

http://www.theargentimes.com/currentaff ... te-dam-2-/

Szó sincs arról, hogy a lelkiismeretemet próbálnám nyugtatni azzal, amikor azt mondom, hogy még mindig jobb, ha a halászok halásznak, mintha erdőt irtanának. Ugyanis szó szerint ez a két lehetőség van. Ha nem foghatnak halat (egyébként a diszkoszt egyáltalán nem fogyasztják, márpedig a valódi és tömeges halászat a fogyasztásra szánt halaké - ami évezredek óta ellátja az ottaniakat), akkor nincs más választás, mint a város vagy a mezőgazdaság. A mg.-hoz pedig föld kell. A földön pedig erdő van. Ha elolvasod a fenti cikket, akkor láthatod, hogy mi vár azokra az emberekre ott, a Xingú mellett. És 2030-ig nem ezt az egy erőművet tervezik, hanem közel 70-et szanaszét egész Amazóniában...
Ehhez képest legjobb tudomásom szerint pl. Németország vagy Belgium legnagyobb vad diszkosz importőreihez évente 2-3 nagyobb diszkosz szállítmány érkezik (és az elmúlt pár évben fokozatosan egyre kevesebb), szállítmányonként kb. 500 - maximum 2000 hallal. Ezek a kereskedők pedig nem csupán a helyi piacokat látják el, hanem az egész országból, sőt egész Európából utaznak el hozzájuk halért. Ázsiában többnyire csak a nagyobb tenyésztők vesznek és szaporítanak vad halakat, a "hétköznapi" diszkosztartók zöme általános hibridlázban ég, ami rendjén is van. Heiko Bleher adatai szerint az 1990-es években volt a legnagyobb a diszkoszhalak exportja. Egyik évben a Manausban található, legnagyobb begyűjtő- és továbbító állomáson nagyjából 30.000db hal ment keresztül. Ha ehhez hozzávesszük az ennél kisebb méretű, de még mindig nagynak számító állomásokat és a kisebbeket (Belém, Tefé, etc.), akkor sem valószínű, hogy a csúcsidőben 100.000db/év felett lett volna a kifogott diszkoszhalak mennyisége. Ha végiggondolod, hogy 100.000db kb. 20 dekás keszeg az 20 tonna hal -a Balatoni horgászok 2004-ben kb. 420-430tonna halat fogtak-, akkor rögtön kiderül, hogy ez marhára nem sok. A Balaton területe kb. 600 négyzetkilométer. Ez szerintem mikro-töredéke annak a területnek, ahol vad diszkoszok élnek. Csak a Lago Nhamundá 400km2 és az nem is a legnagyobb pocsolya, másrészt meg még rengeteg akkora meg még nagyobb van.
Ráadásul a diszkoszbefogás mind a mai napig szigorúan manuális munka, a halászat technikája pedig rettenetesen bonyolult. Ezt az is bizonyítja, hogy rengeteg olyan helyen találnak diszkoszhalakat a mai napig is, ahol senki sem tudott róluk addig. Kizárólag a helyiekre lehet alapozni a halászatot, ők ismerik a vizeket, a helyeket, övék a csónakok és végeredményben a dzsungel is.

Ha a saját halaimra gondolok, akkor pl. biztosan állíthatom, hogy az elmúlt 5-10 évben elképesztően kevés Xingú diszkoszt hoztak Európába és gyakorlatilag semennyit nem vittek Ázsiába (ezért nem jutott ide sem). A német importőr 50db-ot hozott be akkor, amikor én is vettem őket, de sem azelőtt, sem pedig azóta nem volt nála Xingú diszkosz. Ha pedig még 1-2 évig nem hoz, utána már nem lesz mit... Ehhez képest hátranézek és itt nyomja a sórákot az Anna szerint 48db kis Xingú. :)

Üdv,
StoneAge

2010.06.24. 23:35
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

A német importőr 50db-ot hozott be akkor, amikor én is vettem őket, de sem azelőtt, sem pedig azóta nem volt nála Xingú diszkosz. Ha pedig még 1-2 évig nem hoz, utána már nem lesz mit...
Hali,
Túl azon, hogy a vadak minig is kedvenceim voltak, a Nándi által említett dolgok egyfajta önigazolásul is szolgáltak ahhoz, hogy amikor ismét halazni kezdek, akkor ne legyen lelkiismeretfurdalásom a vadak tartása miatt. Némi nagyképűséggel azt is mondhatnám, hogy felkészültnek érzem magam a vadak tartására, esetleges szaporítására. Aztán majd a gyakorlat igazol, vagy nem.
a "hétköznapi" diszkosztartók zöme általános hibridlázban ég
Nos, ez az a rész, ami sokkal több embert érint, és valamilyen formában ez a "hétköznapi" tömeg alkotja az alapját annak a rétegnek, amelyből valakinek a teljesítménye kiemelkedhet, még ha csak 7 db különleges halat tart is. Nem érdemes leszólni azokat, akiknek éppen a vállán állunk, hogy kicsit magasabban lehessünk!
Aztán a tiszta vérvonalak tisztántartásának ügyében igazán érdemes lenne tanácsot kérni valami hozzáértőtől, mert az itt (az egész fórumon) eddig ehangzott genetikai témák 99%-a csak találgatás volt. Amit én gondolok egy azonos befogóhelyről származó 100 fős csapat tenyészthetőségéről, az is csak egy laikus elmélete, de azt gondolom, hogy néhágy generáció után csúnya beltenyészet alakul ki, vagy pedig az előbbiekben elhangzott műszóval élve: jöhet a hibridláz, egészséges utódokkal.
Bár a kihalófélben lévő diszkoszok ideig-óráig való megmentése jól hangzik, azért ne áltassuk magunkat azzal, hogy fenn tudjuk tartani a természetes populáció kicsinyített mását akár csak rövid távon is! Bár csak megtehetnénk!
További jó halazást kívánok a diszkoszos csapatnak,
Bocs, ha kicsit ellentmondásos, vagy kusza volt a post,
Üdv.
czinko

2010.06.25. 04:44
Növendék

Stone! Köszönöm a számszerű adatokat, bár a hozzáállásomon nem igen változtat. Az eredményedhez pedig csak gratulálni tudok! Czinko! Teljesen érthető volt, jól látod.

2010.06.25. 05:02
Gyakorlott nevelő

szuszu írta:
Zigurtól elnézést a téma szétoffolásáért! Luki! Nem, sajnos nincs információm arról mennyi vadonfogott hal érkezik a dél-amerikai területekről (bár érdekelne!), viszont arról sincs, hogy a hozzánk érkezők közül, százalékosan mennyi az ami túlél legalább egy évet, esetleg szaporodik is. A megnyílvánulásaidból arra tudok következtetni, hogy te a halazást kereskedelmi céllal űzöd( nyugodtan cáfolj ha nem igy van!), ami nem baj mert erre is szükségünk van. Előre leszögezem nem vagyok ,zöld, aktivista, de felelősen gondolkodó állattartónak hiszem magam(az átlagnál talán több háttérinformációval). Nem tudom hányan hallottatok már az állatjóléti intézkedésekről, amit a gazdasági állatainknál már néhány éve alkalmaznak, úgy gondolom ezt a kedvtelésből tartott állatoknál fokozottan szem elött kellene tartani! Luki bocs az ellenlobbiért, de a negativ reklám is reklám! Üdv Szuszu

Sziasztok,

Amennyiben évi 5-10db. vad diszkosz és 50-60db. egyéb különleges vad hal eladása kereskedelmi céllal űzést jelent, hát legyen. (Az otthoni akváriumokból.)

Én csak hobbysta vagyok, aki behoz néha díszhalakat az országba. Olyanokat amilyenek nincsenek minden utca sarki fűszeresnél. Előfordult már, hogy tenyésztettem díszhalakat. (Diszkoszhalakat is.) :)

Üdv, Luki

2010.06.25. 09:28
Növendék

Luki! Örülök hogy a látszat néha csal! Üdv Szuszu

2010.06.25. 14:14
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 28 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2