Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: 2019.09.22. 23:48

Hozzászólás a témához  [ 98 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
 Másképp is lehet diszkoszt tartani...(?) 
Szerző Üzenet
Gyakorlott nevelő

Viasz írta:
Érdekes statisztikai megközelítés.. bár jól tudjuk, hogy ezer járulékos kérdés jöhetne még szóba, ami szignifikánsabbá tenné a kérdést, mindenesetre nekem tettszik :D

Nem egészen statisztikai a megközelítés, hiszen egyetlen adatot használtam fel, ami Pasától származott, nevezetesen a neonok súlyát. A többi csak a képzeletem szüleménye (meg szintetikus matek) Arra szeretnék rámutatni, hogy igenis szükség van arra az ezer szignifikáns történésre, és a természet megközelítő utánzására, ami lehetővé teszi az 50 literben tartást.
Bár Viaszt idéztem, de ezt nem ellenválasznak szántam a hozzászólására, hanem kiegészítés az enyémhez.
Üdv.
czinko

2009.06.22. 23:34
Ikra

Hm. Czinko írásáról néhai Siroki Zoltán díszmadártenyésztő mester két mondata jut eszembe,melyet könyvében ír:" túl nagy kalitka nincs! A legtágasabb volier(röpde) is kicsi a szabad természethez képest".Persze ez szépen hangzik. De ha az említett neonok testtömeg-víztérfogat arányát átvetítjük a diszkoszokéra, akkor 6 példánynak már egy 5 köbméteres akváriumot kéne építeni. Ez lenne ugye az ideális, ha csak az arányokat nézzük.Nekünk ez túl nagy lenne,nekik nem! Nyilvánvaló hogy ezt a haltartók többsége nem tudja biztosítani.
Azzal,hogy a vízértékeket próbáljuk meg a legközelebb vinni a természeteshez, ma már mindenki egyetért, én is, pedig annak idején nem így tettem,ennek ellenére nem pusztultak el és nem betegedtek meg a diszkoszaim,ezért is indítottam ezt a témát.(Persze azért szerencsém is volt bőven). Mert vegyük most mondjuk ezt a jobb sorsra érdemes vitorláshalat,melyet gyakran fogtak ki olyan helyekről,ahol diszkoszok is élnek. Igenis a lágyabb és savasabb vízben a vitorlásikrák kelése sokkal jobb mint keményebb vízben,ahogy azt jónéhányan próbálják. A vörös neon a keményebb vízben még ikrázni sem hajlandó-mint tudjuk-még ha abban is tartják. Mennyire kényes a diszkosz Kedves Czinko,írásodban erre is utalsz. Biztos sokan láttatok már szép nagyra nőtt,kifejlett diszkoszt,de hányan láttatok igazán kifejlett,hatalmas vitorlást? Szerintem nem sokan. Mert nagy részük idő előtt elpusztul a helytelen tartás és táplálás miatt.

Ha a számszerű arányokat nézzük.

Mi itt csak néhányan vagyunk ezen a fórumon,de ebben az országban nagyon sokan akvarizálnak így-úgy-amúgy akik most nincsenek itt. Talán sokan olvassák ezt a fórumot rajtunk kívül,tán néhányan tanulnak belőle-ahogy én is. Így esetleg mi is hozzátehetünk valamicskét ahhoz hogy a magyarországi akvarisztikai kultúra magasabb szintre lépjen,hogy mindenki megfelelően próbálja tartani és szaporítani a halait,hogy a kereskedésekbe se a csökött,deformált állatok kerüljenek és ne jusson a diszkoszhal(se) a vitorlás sorsára,aki ma már szinte csak önmaga karikatúrája.

2009.06.24. 03:07
Adminisztrátor

Foglalkozom már egy ideje diszkoszhalakkal, de nem nagyon emlékszem olyasmire (K.I. kivételével), hogy valaki akárcsak egyetlen csapatból is valaha felnevelt volna mondjuk 40-50db halat. Nem több, mint mondjuk 12 hónapos korig. Ennek abból a szempontból lehet jelentősége csak, hogy nagyon gyakori az, hogy a viszonylag fiatalon leválogatott halak kifejlett korukra nem lesznek feltétlenül a legjobb alakúak és mintázatúak, mint azok, amik úgymond' idejekorán eladásra kerültek. Ennek köszönhetően a tenyésztők nem a lehető legjobb alapanyagból dolgoznak, sokkal inkább abból, ami 6-10 centis halként a legjobban nézett ki.
Tartok tőle, hogy a vitorlásokkal nagyjából ugyanez történt, nem figyelmen kívül hagyva természetesen az 'egyéb' tényezőket.

SA

2009.12.05. 21:44
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

Negyven,ötven hal felneveléséhez azt hiszem már adottságok kellenek.
Víz,hely,no meg vastag buxtárca,és persze elhivatottság.
Ha a leendő halaid nem ismered ikrakoruk óta,megette a fene!
Láttam már tenyésztésre kényszerített csökevényeket.
Halvásárláshoz is rutin és türelem kell azt hiszem.
Nem a legjobb alapanyagból dolgoznak a tenyésztők?
Honnan lehet jó halat venni?Például?

2009.12.05. 23:53
Adminisztrátor

Honnan lehet jó halat venni? Őszinte leszek: honnan a fenéből tudjam?
Annak, akinek van, többnyire derogál itt írogatni, esetleg némi rendszerességgel fotókat feltenni, stb., ezen kívül én is csak azt tudom, amit te is tudsz.
Lehet, hogy kicsit kényes az ízlésem, de az a helyzet, hogy itthon én eddig egyetlen egy embertől vettem olyan halat, amik minden tekintetben hozták az elvárásokat. Ez minden.
Az abszolút köztudott dolog, hogy a hazai diszkoszosok 'elhivatottabb' része nyélen kocsiba ül és megy külföldre halért. És ha jobban megnézed, szinte senki nem vásárol mondjuk 12-15 centisnél kisebb halat. Alsó hangon mondjuk 50-70€/db plusz útiköltség. Na, ne mondja nekem senki, hogy ugyanezt itthon nem érné meg megcsinálni.. Még 40€/db-ért is simán. De 30-ért is.
És ha nincs több, mint mondjuk 1500-2000 liter vized (ami eléggé sokaknak van), akkor már egy színváltozattal ezt simán el lehet játszani. Jópár évvel ezelőtt Piwo-nál is kizárólag Red türkiz volt. És megérte neki, mára meg kinőtte magát.
Persze, ezt nem lehet akármilyen alapanyagból kivitelezni, de azért ne mondja nekem senki, hogy itthon nincs olyan alapanyag, amiből ilyesmit ne lehetne összehozni. Csak mindenki ül a kis babérjain, az aktívabbja lesi a fórumot, hátha valaki ír valamit, de aztán ennyi. Itt van több, mint 200 ember. Ha 20-ról ha lehet tudni, hogy mondjuk most milyen halai vannak, akkor sokat mondok. Csak kuporog mindenki. (Természetesen a kivételnek mindig tisztelet.)

Így meg az van, amit látsz. A diszkoszhal 1200 - standard, kupec, nagyker. viszi, ha mákod van. 2000-ért cimbi vagy valami beeső, ha nagyobb mákod van, aztán nagyjából ennyi. Meg kb. 2-3 éve ugyanaz a 20 pár, szépen, körbe-körbe, mint a született feleségek. Persze, ezek is standard áron, lényegében szinte tökmindegy, hogy mi. Értékmérő gyakorlatilag nincs, hallgatólagos megállapodások az árakra vonatkozóan vannak, amik amúgy meg se köttettek igazán, csak úgy lettek. Szóval, katasztrófa az egész úgy, ahogy van.

Értem én, hogy kevés a pénz meg drága a víz meg mittudomén. De ne mondja nekem senki, hogy itt egyik-másik ember nem költött el kisebb-nagyobb vagyont a hobbijára úgy, hogy azt leszámítva, hogy itt-ott volt néhány adag ivadékja, meg esetleg vett 1-2 szebb halat, ennél többet nem tud felmutatni. És ebben a környezetben ez nem is feltétlenül a hobbista hibája, hanem a viszonyok vetítik ezt előre gyakorlatilag mindenkinek, aki belefog a diszkoszozásba. Egy akkora tenyészettel, mint anno az enyém, kb. 2-3 hónap alatt lehet eljutni arra a pontra, hogy az ember gyakorlatilag tönkremegy. A elején beindul, mint a barom, ivadék a lámpán is, el persze nem viszi senki, sok a hal, kevés a hely, kevés az ozmóvíz, ott van 5000 liter meg 12-16 pár, vizet kellene cserélni és nem megy. Nem lehet bírni vízzel, emberileg, anyagilag, sehogy.
Ha viszont van két 450-es akváriumom, azokban naponta cserélek fele ozmó-fele csap vizet, mondjuk 50%-ot, van hozzá egy jó szűrőm, akkor azzal azért már van mit kezdeni, mondjuk egy 4-5 hónapos intervallumon belül. És akkor itt nincs helye annak, hogy "hát, ez kicsit hibás, de meghagyom, hátha" - és ilyenek. Minden liter víz számít, a jókból a legjobbat kell kihozni. Naponta 450 liter víz vállalható annak, aki tudja, hogy mit miért csinál.

Nekem vannak ötleteim, de olyan rettenetesen nem akarom a szájába rágni senkinek. Egyrészt azért, mert nem én akarom megmondani, hogy mit csináljanak mások, ezt én inkább mindenkire magára hagynám. Másrészt meg azért, mert ha nincs egy ember, aki egy kicsit gondolkodna, számolna, számba venné a lehetőségeit és utána úgy döntene, hogy máshogy közelíti meg azt, amit addig ő maga és mindenki más is csinált -azaz, ha erre nincs igény- akkor inkább lehet, hogy meg is tartom őket magamnak.

Most ez jutott eszembe.

Üdv mindenkinek,
StoneAge

2009.12.06. 00:56
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

Nándi!
Értem én,hogy miről írsz,sőt még egyet is értek!
Ui:Ötleteket várnám,legfőképp (JÓ)hal érdekelne!Inkább hazai!!!

2009.12.06. 10:19

Sok olvasás után a fórumon talán ez az a téma amihez hozzá tudnék szólni. Nekem egy szoba akváriumom van 375l . Mindig is volt , mert már apám kis koromban megfertőzött. Gyerekoromban és még utána is azt tartottam amihez úgy mond pénz és valamilyen szintű tudás volt.Sose ragaszkodtam egy bizonyos fajhoz , ha lehetett azonos körülmények között tartani ázsiai vagy dél amerikai fajokat én tartottam. Elég sok hal felnőtt , meg el is pusztult mellettem az elmúlt években. Aztán négy éve úgy gondoltam , hogy van pénz egy nagyobb szép szoba akváriumot építeni. A egyik lényeg nem akartam diszkoszt tartani . Hal már volt 3db kifejlett kb 3-4 éves vitorlás , 3-4 éves ancitrus pár , egy stendhal ami akkor hat éves , volt és egy háton úszó kongói harcsa ami most tíz éves. Tudni kell hozzá hogy a régi 200l volt .Tele növénnyel talajjal , ami anno pihentettet , és vegyszerekkel kezelt vizel volt feltöltve. Havonta egyszer cseréltem rajta vizet kb 30-40 litert.Tökéletesen működött. Na miután úgy gondoltam ez a hal állomány kevés veszek bele valamit még . Elmentem hát halat vásárolni a megszokott helyemre. Mondtam hogy csináltam egy nagyobb aksit kéne még bele valami szép halacska , ha lehet kifejlett vitorlás . Az eladó persze ismert és mondta , hogy ilyen aksiba diszkosz kell. Persze valamilyen szinten ismertem a faj követelményeit és kérdeztem hogy az adott körülmények között meg élnek e . A víz ph akkor kb 7.5 volt a keménység 14-15 volt . Az eladó mondta , hogy az jó , ezek a diszkoszok csapvízben nevelkedtek. Na jó legyen így . Nem így lett . Röviden , a stendhal ment a vitorlás ment az ozmo jött . Persze nagyobb részt csak könyvekből olvastam , meg netröl szakirodalmat. Nem is gondoltam hogy ennek a halnak ilyen kultusza van itthon. Na valahonnan kéne még diszkosz , de honnan ? Irány a kereskedés. Persze vettem még . Azt amitől féltem már a legelején is , az aksi átrendezése , nagyobb szűrők és sok víz. Na meg miután bele ástam magam a témába rájöttem szépek a halak , de nem díjnyertes példányok . El ajándékoztam őket. Aztán el mentem vettem nagyokat sokat sokért. A másik lényeg az írásban az,hogy közös akvárium nem amazóniai vízi táj van kialakítva , se ázsiai. Inkább egy festmény berendezve sok fával és valamennyi növénnyel . Tehát odáig jutottam hogy hetente cserélek 60 vagy 100 liter ozmot és tisztítom az alját.
A halakat kézből etetem , hogy a kaja maradék minimális legyen. Amúgy arra ott vannak a páncélos harcsák az algára az ancitrusok meg a sziámi ormányos márna. Ja és egy botia . A víz folyamatosan 6.4 ph és 1-3 nk között mozog . Nem mondom sok pénz meg sok munka van vele , a berendezési tárgyak miatt . A halak élvezik , és már volt köztük egy pár ami többször ikrázott . Szeretem csinálni szépek , sajna való színű kell lassan egy nagyobb aksi. Hogy lehet e más kép tartani diszkoszt ? Jó a kérdés . Az én véleményem , ez a szoba akvárium működik , és rendszeres heti karbantartás is működik. Az biztos hogy nem szaporító medence és nem specifikus vagy regionális akvárium . A harmadik lényeg. Az eddig tartott halaim , fele ennyi gondoskodást igényeltek. Ezt a feleségem is észre vette , pedig nem halbuzi. A diszkosznak kell a gondoskodás , meghálálja szépségével eleganciájával. A gyerekeim látják a gondoskodást és nagyon szeretik őket. A fiam is már kézből eteti a halakat . Aki a diszkoszhal alapvető tartási követelményeit nem tudja előteremteni , és fenn tartani , ne vásároljon belőle , ne tartsa . Én még mindig kezdőnek érzem magam a diszkoszok terén de kérdezni nem szégyen . És aki diszkoszt akart tartani , az kérdezzen , olvasson , és utána döntsön .Bocs a hosszú szövegért remélem érteni a lényeget.

2013.11.26. 20:35
Gyakorlott nevelő

varjas írta:
A víz folyamatosan 6.4 ph és 1-3 nk között mozog .

Szia Varjas!

Üdv a diszkoszosok között! :)

Ezt a "víz folyamatosan 6.4 ph és 1-3 nk között mozog" dolgot hogy csinálod? Nagyon érdekelne!

Üdv:

Robi

2013.11.26. 21:54

Szia Robi
A Taszári víz ahol lakok mondhatni jó . A ozmo-ból kifójó viz értéke 1-2 nk ph 6,5-6,7 plusz áztatok le tőzeget amit csere vízhez öntök.

2013.11.26. 22:01
Növendék

szia Varjas.ha az ozmo vized 1-2 nk akkor szerintem a membránod kuka biztos jo a teszted?

2013.11.26. 22:17

Egy másik akvaristával taszáron csináljuk a vizet , az ő tesztjei is ezt mutatják . Szerintem nem rossz ez , keményitenni lehet . Inkább sok ember tanácsolja hogy keményítsek , és igazuk van .

2013.11.26. 22:24
Növendék

az ozmo ha tökéletesen működik 0-ás vizet csináll.Mivel az összes oldott ásványi anyagot kiveszi a vizböl.

2013.11.26. 22:33
Gyakorlott nevelő

Ez így nem igaz. Már leírtam, hogy miért.

2013.11.26. 22:50
Profil Honlap
Növendék

mi az ami nem igaz a 0-ás víz?

2013.11.26. 22:53
Gyakorlott nevelő

nekem sose csinált még 0ppm-es vizet. olyan 2-10ppm jött le attól függően, hol voltam épp. itt 260ppm-es a csapviz, ebből 5 körülit hozott a régi is, az új is, a 2 membrán is.stb.

KisA

2013.11.26. 23:24
Gyakorlott nevelő

varjas írta:
Szia Robi
A Taszári víz ahol lakok mondhatni jó . A ozmo-ból kifolyó viz értéke 1-2 nk ph 6,5-6,7 plusz áztatok le tőzeget amit csere vízhez öntök.

Szia Varjas!

És azt hogy csinálod, hogy ennyire alacsony nk-val, gyakorlatilag pufferkapacitás nélkül, stabil marad a pH-d és nem "szakad be", ahogy mondani szokták, azaz hirtelen nem zuhan le, hanem stabilan marad?

Üdv: Robi

2013.11.27. 08:41
Gyakorlott nevelő

Ez jó kérdés.

2013.11.27. 10:13
Profil Honlap

Sajnos nem tudom megmondani. Nem tudatosan csináltam , ezt mérem. Lehet hogy a tesztek rosszak. Minden esetre ezért kérdeztem meg olyan embereket akik értenek hozzá. Azt a választ kaptam hogy ez nem jó , veszélyes . Már készítettem elő vizet , hogy emeljem az nk

2013.11.27. 11:02
Gyakorlott nevelő

Nekem 2 évig tisztán abban úsztak, amit a RO adott.
Nem volt keverve a víz, és nem zuhant be a ph.
6 alattit is 1x mértem csak, de akkor 1,5 hétig nem nyúltam az aksihoz, csak etettem (nem lustaság miatt, kisérlet volt)

Igaz nálam sok a vizcsere, meg a porszívózás. lehet azért nincs gond.
KisA

2013.11.27. 17:18
Gyakorlott nevelő

KisA írta:
Nekem 2 évig tisztán abban úsztak, amit a RO adott.
Nem volt keverve a víz, és nem zuhant be a ph.
6 alattit is 1x mértem csak, de akkor 1,5 hétig nem nyúltam az aksihoz, csak etettem (nem lustaság miatt, kisérlet volt)

Igaz nálam sok a vizcsere, meg a porszívózás. lehet azért nincs gond.
KisA

És milyen telepítési sűrűséggel, levegőporlasztás volt-e? Csak mert ha sokan vannak és sok a szén-dioxid reggelre, akkor zuhanhat le a pH ha jól tudom...

Üdv: Robi

2013.11.27. 17:20
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 98 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő