Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: 2019.09.22. 23:23

Hozzászólás a témához  [ 98 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5
 Másképp is lehet diszkoszt tartani...(?) 
Szerző Üzenet
Ikra

Szia Moles!

Igen, a szűréssel tisztában vagyok, az egyébként tökéletesen műkszik. Most visszatértem a heti 2 vízcserére és úgy látom sokkal nyugodtabbak a halak. Nyilván amikor meglátnak már nem az villan be nekik, hogy mindjárt jön az a rémisztő iszaplopó. Már a csipeszről is elveszik a táplálékot. Olykor-olykor még szétrebbenek,de már nem akarják összetörni magukat. Úgy látszik a heti 3 vízcserét nem bírták idegileg. Ha így "működnek" jól, akkor maradok a heti kettőnél.

2014.08.21. 17:18
Kishal

Üdv!

Feltennék egy kérdést, de ne kövezzetek meg! :D Lehet e (sikeresen) diszkoszt tartani úgy, hogy csak egy pár van az akváriumba, illetve egyéb halak.

2014.10.31. 00:17
Növendék

Ha valóban 1 pár a 2 hal akkor minden probléma nélkül lehet.Ha nem akkor nem biztos biztos,hogy kijönnek egymással és olyankor jön az állomány bőví :D tés

2014.10.31. 15:12
Kishal

Akkor már csak az a kérdés mekkora az esélye annak, hogy egy pár lesz ha egy hímet és egy nőstényt összezárok :D

2014.10.31. 19:29
Növendék

Miért nem veszel eleve párt?

2014.10.31. 20:08
Adminisztrátor

Az-X írta:
Akkor már csak az a kérdés mekkora az esélye annak, hogy egy pár lesz ha egy hímet és egy nőstényt összezárok :D

50-50. :)

Miért csak kettő? Van valami spéci oka a dolognak vagy csak egy ötlet?

Üdv,
StoneAge

2014.10.31. 20:31
Profil Honlap
Kishal

Korábban próbálkoztam pici diszkoszokkal, elpurnyadtak. Akkor a teljes újraindításnál a sok macera miatt visszaléptem inkább az afrikai sügérek irányába. Most költözés miatt elengedhetetlen lesz megint egy teljes restart, és egy ilyen sztorit tuti nem élnének túl a mostani jószágok, szóval leépítem a jelenlegi állományt. Továbbra is odavagyok a diszkoszokért, így gondoltam megpróbálnám nagyobb, kifejlett halakkal. De az akvárium továbbra is csak 240l. Így az merült fel, mi lenne ha lenne egy pár diszkosz, és mellettük vörös neon, esetleg 1-2 egyéb dél amerikai "apróság". Esetleg... de nagyon csak esetleg, a mostani 100*40*60-as méret helyett meg tudnék oldani egy 100*60*60-as akváriumot. De egy rendes csapathoz ez is igen karcsú volna még. Anyagilag viszont igen komoly tétel (főként a bútor miatt). A költözés majd csak mácius körül lesz, addig lehet agyalni :)

Tamás

StoneAge írta:
50-50. :)

Miért csak kettő? Van valami spéci oka a dolognak vagy csak egy ötlet?

Üdv,
StoneAge

2014.10.31. 23:42
Kishal

Nem kizárt, hogy így lesz :)

Dunci írta:
Miért nem veszel eleve párt?

2014.10.31. 23:44
Adminisztrátor

Hello Tomi!

Én azt mondom, hogy azt a pénzt, amit egy bizonyítottan pár diszkoszra költenél, inkább költsd rá egy új bútorra és szerezz egy nagyobb akváriumot egy csapat kisebb diszkosznak. Nekem nagyon erős a gyanúm, hogy ha egy csapat kicsi le tudott punnyadni nálad, akkor egy kifejlett párral könnyedén megtörténhet ugyanez. Én nem kísérleteznék vele. Sokkal okosabb dolognak tartom kitotózni azt, hogy az első alkalommal hol ment félre a kishalak felnevelése és megpróbálkozni vele még egyszer. Én neveltem már fel 6db kis red türkizt egy 98x48x40-es akváriumban szinte péklapát méretig, tehát gyanítom, hogy egy kis odafigyeléssel és egy kis szerencsével még a jelenlegi 240-esben is el lehetne kezdeni a műveletet. Persze, egy nagyobb alapterületű medence jobb lenne, de nem létszükséglet. Fix jó kaja, fix jó víz és nyugi. A többi szinte az alapanyagon múlik.

/Életem egyik legkedvencebb és legszebb formájú és mintázatú red türkiz nőstényét Kaposváron, egy abszolút hobbista lány akváriumából mentettem meg, aki 50 literben tartott egy diszkoszt, egy vitorlást, néhány páncélos- és algázó harcsát meg talán 4-5 fekete tetrát vagy valami hasonlót. A növényzet némi fodros vízikalász meg egy marha nagy csomó jávai moha volt, amiből időnként vitt be a drága a díszhalboltba, mikor a halak már nem fértek el tőle az akváriumban. Szűrés levegővel, kaja fagyi vörösszúnyog és lemezes táp. Nos, ebben a medencében nőtt meg a vitorlás majdnem olyan magasra, mint maga az akvárium, a diszkosz pedig kb. 13-14cm átmérőjűre, ami elvileg, a mi fogalmaink szerint lehetetlen. Vízcsere volt, mert a lány olvasta a Horn-Zsilinszky-t és tudta, hogy a diszkosznak az kell, de nem hinném, hogy a 90-es évek végén túl sok vízelőkészítő szert tett volna a kaposvári csapvízbe, mielőtt azt heti egy alkalommal belevödrözte az akváriumba. Az biztos, hogy nem rendezgette át az akváriumot, nem kísérletezett vízértékekkel, kajákkal, fénnyel, ezzel-azzal. Magyarul nem okozott felesleges stresszt a féltő gondoskodással. A többit meg a halak tűrték és szemmel láthatóan nem nagyon zavartatták magukat./

Szerintem fogd meg a mostani akváriumot, költöztesd át oda, ahová kell, aztán egy nagyobb, lapos cserépbe (kaktuszcserép) tegyél valami jó talajt, ültess bele egy-két tő kommersz, de gyorsan növő növényt, az akvárium aljára teríts egy kevés homokot, tegyél bele 4-5 kis páncélos harit, 1-2 ugyancsak kommersz algázót, a világítást tedd időzítő kapcsolóra, a hőfokot 28-ra, járasd a medencét így kb. 2-3 hétig, aztán vegyél bele 6-7-8 kisebb, de legalább 6 centis halat valami jobb helyről. (Ha továbbra is Szekszárdon lesz az akvárium, ahol ugye betonkemény a víz, akkor határozottan javaslom, hogy a beszerzési forrásod Vidazs kolléga legyen, aki a szekszárdi vízhez nagyon hasonló lében neveli a kishalait Szfváron, ami ráadásul neked nincs is nagyon messze. - Vízváltozás sokk elkerülése kipipálva.) Aztán indulhat a mandula. Ha valami oknál fogva megint nem sikerül, akkor a kifejlett pár és a bútor árán megspórolt pénzeden még legalább 2-3 alkalommal tudsz venni 6-6 db halat. Ha elég kitartó vagy, előbb-utóbb úgyis sikerülni fog.
Nekem se ment elsőre. Meg másodikra sem.

Ja! A külső szűrő szívócsonkra meg húzz egy szivacsot! (Ha még nincs rajta.)

Üdv,
StoneAge

2014.11.01. 12:55
Profil Honlap
Kishal

Köszönöm az igen részletes választ!
Igyekszem átláthatóan válaszolni :)

- Bútor, nagyobb akvárium: egy pár árából ez szerintem nem jönne össze, főleg mellé még egy csapat is. A bútort egyedileg gyártattam, ugyanarra a design-ra mint a nappali többi bútora. Az árára pontosan nem emlékszem, de biztos nem 2 hal ára. Sajnos sokkal nagyobb akváriumra nem lesz lehetőségem. Az új házban a kanapé mellett szintén csak 100 szélesség fér el. Az alapterületet tudnám növelni 100x40-ről 100x50-re, vagy max 100x60-ra. Ez a méretnövekedés sokat lendítene a helyzeten?

- Hol ment félre: A legutóbbi sztori véleményem szerint kopoltyúféreggel ért szomorú véget :( De amúgy már abból a körből is rengeteget tanultam. Technika, és a jó kaja megvan.

- Növény... ültetős növényt tutira nem veszek :D marad olyan amit kötözni lehet. Aljzatnak pedig épp csak egy kevés fehér kvarchomok. A múltkori restartnál még kisördögöt is találtam az 5cm-es aljzatban. :D

- Világítás: ezen a téren elég komoly fejlesztéseket csináltam az utóbbi időben. Csak ugye innen a fórumról kimaradtam picit. De majd beszámolok róla.

- Új lakhelyünk: is Szekszárdon lesz (a víz továbbra is kb 40-es :( ). De ozmó van, (ezzel kapcsolatban teszek majd fel kérdést a megfelelő helyen).

- Szivacs a szívócsonkra: A szűrőben az ülepítő tartály előtt van egy előszűrő szivacs. Nem igazán szeretek turkálni a vízben, inkább kinyitom a szűrőt. De amúgy eddig sosem kellett még pucolni. Pedig most igen csak túl van telepítve az aksi. A lazac sügereim brutális szaporodásnak indultak. Ennek ellenére kötelező jellegű ez a szivacs?

2014.11.01. 20:25
Adminisztrátor

Nos...
Én akkor is azt mondom neked, hogy egy ekkora medencébe semmi esetre se vegyél egy kivált párt, pláne úgy, hogy még teszel is melléjük valami egyéb halakat "dísznek". Ilyesmivel már többen próbálkoztak a néhai fórumozók közül és és egy sem járt közülük sikerrel. Változatlanul az a véleményem, hogy ha tényleg akarsz megint diszkoszt tartani, akkor maradjon ez az akvárium egyelőre, a fentebb leírt berendezéssel (a cserépbe növény + vékony homok kombót azért írtam, mert számos olyan növény van, pl. vallisneria és hasonlók, amik a gyors növekedésükkel nagyon jó biológiai 'szűrők' is egyben, míg a 'kötözős' gazok leginkább csak dekorelemek) és egy csapat fiatal hallal. A kop.féreg problémának meg elég jól elejét lehet venni, ha a végleges helyre kerülés előtt a frissen vett halakat egy jól irányzott kálium-permanganátos fürdővel ügyesen megszabadítod a bennük lévő élősködőktől. Lehet, hogy ez plusz 1-2 nap macerával jár, de ha nem fertőzöd őket vissza, akkor lényegében egy életre megoldottad ezt a problémát és vele együtt sok-sok mást is. Én mindenképp megcsinálnám, ha a helyedben lennék. (Lásd KisA vad halait, amiket 6 évvel ezelőtt én hoztam be, akkor kaptak egy féregtelenítést és azóta élnek, szaporodnak, köszönik, jól vannak...)

240 liter nem sok, de ha idővel tudsz egy nagyobb akváriumot keríteni, az nem fog ártani. Arra viszont, hogy egy kisebb csapatot elindíts, a jelenlegi bőven elegendő. Ahogy azt a világítást elnézem, ha ilyen tüchtig módon intézed minden dolgodat, mint ahogy azt a fényforrást összeeszkábáltad, akkor a halakkal se lenne szabad, hogy bármilyen komoly problémád adódjon. Persze egy jó indulás után.

A szivacs a szűrőágon nem kötelező, de a többségnek bevált. Én például már nem is üzemeltetek külső szűrőt anélkül.

Üdv,
StoneAge

2014.11.02. 11:40
Profil Honlap
Kishal

Ok, még rágom picit a nagyobb akvárium kérdést... a max. akkor is a 100x60x60 lehet :( Lehet jobb ha most meglépem ezt, mert ha elindulna egy csapatom ami meg is marad, semmiképp nem szeretnék akváriumcserével belenyúlni a nyugalmas kis életükbe.

Ha veszek halakat mindenképp fogok még érdeklődni ezzel a fürdővel kapcsolatban.

A szívó ágra helyezett szivacsot milyen gyakran takarítod?

2014.11.02. 14:55
Adminisztrátor

Ha futja és érdemesnek látod, akkor cserélj akváriumot, azzal bajt csinálni egész biztosan nem tudsz. A 100x60x60 már simán elég akármire is.
A fürdő lehet gyors, lehet lassú, igazából a rendelkezésre álló technika határozza meg, hogy mit és hogyan érdemes csinálni. (Ha van egy 30-40 literes kis valamid, kb. 100 liter előkészített, beállított hőmérsékletű vized, meg egy tiszta diszperzites vagy hasonló vödröd, akkor simán nyert ügyed van.

A szivacsot nem szoktam nagyon gyakran mosni, mert sosem teszem eléggé mélyre az akváriumban ahhoz, hogy a mulmot felszedje. Arra a vízcsere elején végzett porszívózás való. A szivacs leginkább a külső szűrő belsejét védi meg a szilárd cuccoktól, amik semmi szín alatt nem valók bele.

Üdv,
StoneAge

2014.11.02. 20:49
Profil Honlap
Kishal

Köszönöm ismét! :) Ma Moles-sel beszélgettünk picit, épp az új háznál voltam. Felvázoltuk egy vízcsere alkalmatosság tervét. Ha ezt meg tudom valósítani, olyan egyszerűvé válna minden.... :) Egyelőre viszont marad a tervezgetés :( Tavaszig sok idő van még. Ráadásul van egy aprócska kételyem, afelől hogy költözés után a feleségemnek a diszkosz vásárlás lesz a legfőbb vágya.

Viszont már nagyon szívesen látnék a raklapos képeknél újabbakat is az úszómedencédről :D

2014.11.04. 00:29
Gyakorlott nevelő

Ha teheted, legyen a nappaliban egy csatornakiállás és hidegvíz. Ha esetleg mégsem kellene, akkor be lehet falazni, ma csatornára pedig rá lehet burkolni rendes lezárás után.
Ha meg akvárium lesz, akkor áldani fogod magad, hogy ott van minden alatta.
KisA

2014.11.04. 11:26
Kishal

:) Eddig a konyhában csináltam ozmo vizet. Többször előfordult, hogy teli lett a tartály, ázott a bútor... Szóval most az új helyen költözik le minden a pincébe, és egy szál 20-as csövet húzok fel a pincéből az akváriumig. Abban reménykedek, hogy az Eheim 1060-as pumpám fog ennyit emelni.

2014.11.05. 00:48
Ikra

Az-X írta:
:) Eddig a konyhában csináltam ozmo vizet. Többször előfordult, hogy teli lett a tartály, ázott a bútor... Szóval most az új helyen költözik le minden a pincébe, és egy szál 20-as csövet húzok fel a pincéből az akváriumig. Abban reménykedek, hogy az Eheim 1060-as pumpám fog ennyit emelni.

Én a házunk garázsában gyártom az RO vizet 220l-es horókban, kb. 8 méterre az akváriumtól. A vízcseréhez akciósan vettem egy 6500 Ft-os szennyvíz búvárszivattyút, amit csak erre a célra használok (aksi víz kiszívására vízcserekor a WC-be vagy a kertbe locsolni - tiszta víz be a garázsból). Sokkal olcsóbb és nagyobb teljesítményű, mint a 1060-as.
Most ruháztam be egy 1000 w-os merülőforralóba, a víz előmelegítéséhez, gondolom a pincédbe sem lesz túl meleg a víz télen.

2014.11.05. 02:56
Gyakorlott nevelő

kb. párszás forintért lehet kapni vizszint érzékelőt, ami zárja a RO-t.
Nekem aksi alatt van hordó, oda megy a viz. melegszik szobahőmérsékeltűre, és azt nyomom be. semmihez nem kell nyúlni.
KisA

2014.11.05. 12:22
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 98 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5