Megválaszolatlan hozzászólások | Aktív témák Pontos idő: 2020.03.30. 10:37

Hozzászólás a témához  [ 8 hozzászólás ] 
 Kútból Ozmó 
Szerző Üzenet

Szervusztok!
Mégérkeztek a szép új halaim ( sajnos a régi állományom jelentős része belehalt egy nem megfelelő minőségű táplálékba :x ), a Dunakanyarba mentem értük, és tényleg nagyon szépek. Eddig csapvízben laktak, de én szeretnék jobb vízminőséget adni nekik. Egyenlőre bolti desztvizet kapnak ( sajnos nem naponta, hanem hetente 20% cserével), de ez a helyzet hosszabb távon nem tartható. Egyrészt drága, másrészt a különböző fórumokat vizsgálvam, nem is ideális. Szerencsés helyzetben vagyok, mert van egy kút az udvarunkban, amit használunk is locsolásra, stb. Mi a véleményetek arról, ha veszek egy kis ozmót, mondjuk egy 150S-t, és nyárra bekötöm a kútra? A hulladék vizet pedig elhasználom locsolásra..
Persze télen föl kell vinnem a lakásba, és bekötöm a csapra. Jó megoldás lehet ez?
Köszönettel Hitman

2011.01.29. 16:17
Adminisztrátor

Hello Hitman.

Az ötlet alapban jó, de:
A kútból búvárszivattyúval vagy egy alap valami hydroforral felnyomott víz nem rendelkezik megfelelő nyomással ahhoz, hogy az ozmót működtetni tudja, mindenképpen kell még egy nyomásfokozó szivattyú is. Ezen kívül az RO hagyományos előszűrőit egy többlépcsős üledékszűrő-rendszerrel kell kiváltani, mert akármilyen tisztának is látszik a kútvíz, azért abban van mindenféle rendesen, pláne, ha a lábszelep eléggé lent van. Klór viszont nincs benne, tehát szén se kell.

Üdv,
StoneAge

2011.01.29. 17:19
Profil Honlap
Gyakorlott nevelő

Klór, az nincs, de sok egyéb annál inkább. Úgyhogy szerintem kell a szén.
Shrek

2011.01.29. 18:46
Profil Honlap

Értem. A nyomás nem tudom mekkora, de egy igen erős, dupla lapátos szivattyú hozza 8 méterről a vizet, locsolásnál látszólag nem rossz. Megmérem, és eldől, lehet, hogy elég az ozmó előtt szűkíteni, hogy meg legyen a nyomás.
A több lépcsős üledék gyűjtő nem gas. Van gépész ismerősöm, onnan össze tudom dobni a cuccot, csak kérdés, hogy mire gondoltatok? Mi kell hozzá..

2011.01.29. 18:58
Adminisztrátor

Hitman,

A kúti szivattyú szinte biztosan nem tol 4-5 bar-t, pedig annyi azért nem ártana. A többlépcsős üledékszűrő-rendszert meg olcsóbb nem gépészeti, hanem hagyományos ozmós alkatrészekből összerakni. Ha odáig jut a projekt, szólj, kitaláljuk.

Üdv,
StoneAge

2011.01.29. 22:11
Profil Honlap
Adminisztrátor

Szia!

Az, hogy locsolásra ránézésre jó, az édes kevés. Magyarország legnagyobb részén az a talajréteg ahonnan a kutakból jön a víz, abszolút szennyezett. Gondolom van a környéken szeméttelep, de mezőgazdaság mindenképpen. Gondolom nem kell ecsetelni, hogy ezekből mik kerülnek bele a talajba. Ha mégis olyan szerencséd van, hogy a kutatok több száz méter mélyről hozza a vizet, akkor is muszáj beméretni azt a vizet alaposan. Nem elég a rendelkezésedre álló tesztekkel mérni. Helyi vízműveknél vagy ANTSZ-nél ezt megteszik némi pénzmag fejében. A klór meg a nyomás probléma majd csak ez után....

2011.01.31. 12:00
Ikra

Sziasztok!

Milyen előszűrőket használnátok a kútvizes ozmós szűrésnél, illetve milyen sorrendben? :)

Valamint egy kicsit más, és nem diszkoszok tartásához alkalmazott esővíz szűrésen gondolkozott már valaki, vagy alkalmazta már valaki? Gondolok én itt a téli időszakban lehullot csapadék átszűrésére a légszennyezettségből adódó káros anyagok miatt.

Tudom... Ne olyan felületről gyüjts, ami szennyeződhet... olyankor ne használj csapadékvizet, stbstb.... de mégis furdal a kíváncsiság, hogy létezik e bármiféle technológia ami alkalmazható ezekre és hogy valakinek van e bármiféle megoldása erre.

2019.10.29. 22:07
Adminisztrátor

Hello Noorb!

Kútvízhez ozmómembrán elé előbb egy 50 mikron körüli mosható szűrőt, egy 10 mikronos és egy 5 vagy 1 mikronos üledékszűrőt tennék.

Az esővíz, ha jó felületről van begyűjtve, gyakorlatilag némi ülepítés (esetleg finom előszűrés) után használható.
Ezt azért állítom teljes bizonyossággal, mert Vass Lajos barátom olyan halakat tart és tenyészt benne sikeresen, amikhez képest a diszkoszhal csak egy kósza balatoni sügér. Az már egy másik kérdés, hogy mekkora tárolókapacitás kell ahhoz, hogy érdemes legyen vele vacakolni...

Üdv,
StoneAge

2019.11.02. 09:00
Profil Honlap
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Hozzászólás a témához   [ 8 hozzászólás ]